25. října 2014

SLADKÉ DÝŇOVÉ BOCHÁNKY S POLEVOU Z KEŠU OŘECHŮ

Dýně je jednou z mála zelenin evokující podzim, zemitost a spadané listí. I přes svou zářivou barevnost upomíná na jasně daný cyklus přírody a končící období. Možná proto se stala symbolem (toho trošku nevkusného) svátku Halloween. To, že je také skvělou surovinou na přípravu pravých podzimních pokrmů, jsem zjistila až nedávno. Nevědomky jsem se tak šidila o vynikající polévky a slané i sladké chody. Neporušená vydrží i přes zimu, takže by měla tvořit spolu s kořenovou zeleninou a brambory základ naší zimní zeleninové stravy.
Dýně existuje v nejrůznějších odrůdách, nejčastěji se setkáme s máslovou dýní, dýní muškátovou a dýní Hokaido/Hokkaidó. Z poslední zmíněné budeme dělat i naše bochánky. Ze všech variant je nejvíce moučná, takže se hodí například na krémové polévky. Pokud z ní děláme něco sladkého hodí se její chuť odlehčit nějakou polevou, aby chuť nebyla tak sytá a zároveň jí něco rozzářilo (v našem případě to bude kešu poleva s lehkou citrónovou příchutí). Tato dýně je také jediná, která se nemusí loupat (jen dobře vydrhnout), proto se nejjednodušeji peče.

Hokaido pochází prapůvodně z Dálného východu (jak je zřejmé podle názvu) a její obliba v posledních letech velmi vzrostla. Není se čemu divit. Ke své skvělé chuti si totiž připočítává i bohatost na vitamíny a minerální látky: vitamín A, B, C, betakaroten, draslík, vápník, hořčík, fosfor. Zároveň má i detoxikační účinky. Je vhodná pro diabetiky a při redukčních dietách, při onemocněních slinivky břišní nebo sleziny, při žaludečních obtížích, poruchách ledvin nebo při nemocích srdce.


Kdo by se chtěl dozvědět více doporučuji tyto STRÁNKY.


RECEPT


Předehřejeme si troubu na 200 oC.

Vymažeme formičky řepkovým olejem a vysypeme kukuřičnou strouhankou.

Na recept bude stačit jedna menší dýně. Omyjeme ji a zbavíme kůry. Poté rozřízneme a vydlabeme vnitřek. Nastrouháme jí do větší misky. Následně přidáme všechny tekuté složky receptu: 3 vejce, 100 ml řepkového oleje a 100 ml medu. Rozmícháme.
Do této tekuté směsi přisypeme ječnou a pohankovou mouku (recept je skvělý i pouze z pohankové mouky, bochánky chutnají více jemně). Dále prášek do pečiva, rozinky a nasekané mandle nebo jakékoli oříšky, na které máte zrovna chuť. Důležité je nezapomenout na koření, hlavně pokud chcete, aby bochánky v chladných podzimních večerech také trochu zahřály a hodily se k jemnému čaji. Přidáme tedy skořici, pomerančovou kůru a zázvor (já vždy volím čerstvý a nikdy na něm nešetřím). Poté vše důkladně zamícháme. Vzniklé těsto by mělo stačit na čtyři až pět formiček (pekla jsem ve FORMÁCH POMAX). Dáme do trouby na 20 minut. Já je ale raději vždy kontroluji, takže pokud se budou zdát hotové dříve, zapíchnutím špejle zjistíte, zda jsou již upečené.

+


Bochánky určitě povýšíte na vyšší úroveň pokud na ně přidáte polevu. Ta je lehká, sladkokyselá, takže skvěle koresponduje s bochánky a zároveň vyvažuje jejich sytou a plnou chuť.

Máčením do sebe kešu oříšky nasají hodně vody a poté není problém z nich vytvořit úplnou pastu. Vezmeme si tedy tyčový mixér a v nádobě je rozmixujeme. Přidáme citrónovou šťávu a agávový sirup. Pastu ochutnejte a případně ještě dochuťte. Následujte svojí chuť, ale zároveň myslete na to, že poleva přijde na bochánky, takže musí být chuťově trošku výraznější, než kdyby se jedla samotná. Pokud vám pasta přijde ve výsledku moc tuhá můžete přidat malinko rostlinného mléka pro zředění.

 Přeji dobrou chuť!             Vendy

  

Žádné komentáře:

Okomentovat